فناوری OLED و QLED : کدام یک برای شما مناسب است؟

qled vs oled

این روز ها انتخاب تلویزیون های جدید کار ساده ای نیست. اگر در حال خرید تلویزیون های 4k هستید احتمالا دو اصطلاح OLED و QLED را زیاد می شنوید. این فناوری های تلویزیونی از تکنیک های مختلفی برای تولید بهترین کیفیت تصویر استفاده می کنند. نمایشگر های اولد که جانشین تلویزیون های پلاسما بودند به لطف پشتیبانی ال جی، پاناسونیک، هایسنس و سونی به سرعت در سطح بالایی قرار گرفتند. از طرف دیگر تلویزیون های کیولد سامسونگ با عملکرد و کارایی پیشرفته ای که دارند در حال فراگیر شدن هستند. اما آیا فناوری کیولد همانطور که بسیاری از مردم ادعا می کنند اوج فناوری تلویزیون های فعلی است؟ آیا تلویزیون های اولد رقیب این تکنولوژی جدید محسوب می شوند؟ در این مقاله ما به بررسی این دو تکنولوژی می پردازیم تا بفهمید که چه تفاوت هایی دارند و چه برندهایی از آن ها استفاده می کنند.

حال برای آشنایی شما با این فناوری ها اول هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم.

فناوری OLED چیست؟

امروزه تلویزیون های OLED با کیفیت تصویر شگفت انگیر و تکنولوژی های پیشرفته بسیار فراگیر شده اند. همچنین کم مصرف بودن و میزان وضوح بالای آن ها باعث شده است تا نظر کاربران را به خود جلب کند. فرق بین QLED و OLED در یک جمله به بهترین شکل خلاصه می شود: (کیولد نوعی از تکنولوژی LCD نامیده می شود در حالی که اولد یک تکنولوژی کاملا متفاوت است). اولد مخفف Organic Light Emitting Diode است به معنی دیودی که به طور ارگانیک نور صادر می کند. تلویزیون های اولد می توانند درخشندگی هر کدام از پیکسل ها را به صورت جداگانه تنظیم کنند و هنگامی که جریان الکتریکی از میان پیکسل ها عبور می کند نور خود را منتشر می کند.

از آن جا که پیکسل ها خودشان نور تولید می کنند زمانی که باید سیاه باشد به طور کامل خاموش می شوند. این امر منجر به یکنواختی رنگ سیاه بدون نیاز به ویژگی های Local Dimming می شود. در نتیجه تلویزیون های اولد، به لطف نمایش رنگ های تیره و یک دست در اتاق های تاریک عملکرد فوق العاده ای را ارائه می دهد.  تماشای تلویزیون های اولد برای اولین بار به شما این احساس نادر را می دهد که شاهد یک نمایش بسیار خاص هستید. اما متاسفانه پنل های اولد در اتاق های روشن عملکرد چندان مطلوبی ندارند و خطر سوختگی دائم را زمانی که تصاویر ثابت را برای مدت طولانی نمایش می دهد به همراه دارد.

نقاط قوت نمایشگر های اولد

 • سبک و نازک
 • رنگ های مشکی عمیق تر
 • هر پیکسل خودش روشن می شود
 • زمان پاسخ دهی سریع تر

نقاط ضعف نمایشگرهای اولد

 • اندازه محدود صفحه نمایش: 55 ، 65 ، 75 و بالاتر
 • گران قیمت
 • میزان درخشندگی 1000 nits
 • پیکسل سوختگی

فناوری QLED چیست؟

تلویزیون QLED در واقع LCD هایی هستند که برای افزایش کیفیت تصویر خود از تکنولوژی نقاط کوانتومی استفاده می کند. در حقیقت کیولد مخفف Quantum-dot Light Emitting Diode می باشد که با اولد بسیار متفاوت است. نقاط کوانتمی در تلویزیون های کیولد نور خود را روشن نمی کنند در عوض مانند تلویزیون های LCD با نور پس زمینه (LED) روشن می شوند. به همین دلیل آن ها مانند تلویزیون های اولد باریک نیستند.

بنابراین کیولد یک فناوری نسل جدید نیست بلکه فقط فناوری LCD ارتقا یافته می باشد. در صفحه نمایش های QLED از تکنولوژی کوانتوم روی نور پس زمینه استفاده شده است و به جای نور پس زمینه سفید از نور آبی استفاده می کند و نور سبز و قرمز نیز با نقطه های کوانتومی به دست می آید. لایه های کوانتومی، پیشرفته و بسیار با دوام هستند و کیفیت تصویر را افزایش می دهند. این نقطه ها می توانند بیش از یک میلیارد رنگ مختلف تولید کنند و باعث می شود دقت رنگ ها در روشنایی بالا برود. این لایه ها خالص ترین رنگ و نور را ایجاد می کنند در نتیجه بالاترین سطوح روشنایی را ارائه می دهند.

کیولد از نظر کیفیت تصویر در بالاترین سطح بین نمایشگر ها قرار دارند. بین لایه LCD و نور پس زمینه، یک فیلتر با ذرات نانو نور را فیلتر می کند تا رنگ هایی خالص و اشباع شده را تولید کند. نقاط کوانتمی تلویزیون کیولد غیر آلی هستند به این معنا که با گذشت زمان خراب نمی شود و رنگ های شگفت انگیزی که وجود دارد با گذشت زمان همانطور عالی به نظر می آیند. در نتیجه کیفیت تصاویر روشن و شفاف، برای سال ها تضمین می شود. تلویزیون های کیولد برای کسانی که به دنبال بهترین رنگ های موجود هستند مناسب است.

نقاط قوت نمایشگرهای کیولد

 • سفید مطلق
 • فوق العاده روشن 2000 nits
 • دارای اندازه های مختلف: 49 تا 88 اینچ
 • عدم پیکسل سوختگی

نقاط ضعف نمایشگرهای کیولد

 • ضخامت نسبتا ضخیم
 • زمان پاسخ دهی کندتر
 • عملکرد نامطلوب در نمایش رنگ های تیره

کنتراست و نمایش دقیق رنگ ها

از نظر فنی تصاویر در تلویزیون های اولد واضح تر هستند زیرا هر پیکسل می تواند به طور جدا خاموش یا روشن شود. وقتی صحبت از جزئیات ریز و باز تولید دقیق تصویر می شود، چگونگی نمایش رنگ های سیاه یک عنصر مهم تلقی می شود. رنگ های تیره عمیق تر امکان مشاهده ی تصاویری واضح تر و واقع بینانه تر را فراهم می کند. وقتی صحبت از نمایش تیره ترین رنگ ها می شود بحثی وجود ندارد زیرا تلویزیون های اولد تنها مجموعه هایی هستند که می توانند رنگ های مشکی مطلق را تحویل دهند.

در کیولد به دلیل وجود نور پس زمینه کنتراست ضعیف است. این سیستم نور پردازی پس زمینه در تلویزیون های کیولد باعث شده است تا رنگ های تیره کمی خاکستری به نظر برسند. به طور کلی تلویزیون های کوانتومی طوری طراحی شده اند تا طیف وسیعی از رنگ های روشن را نسبت به مجموعه اولد ارائه دهد و به دلیل استفاده از نور پس زمینه نمی توانند مانند اولد ها به کنتراست بی نهایت دست پیدا کنند.

در حالی که تلویزیون های کیولد نمی توانند رنگ های عمیق مشکی را نمایش دهند اما در ایجاد تغییرات ظریف بین مناطق تاریک و روشن بهتر عمل می کنند. در مقابل اولد ها به دلیل عدم وجود نور پس زمینه می توانند نمایش مشکی مطلق و کنتراست خوبی داشته باشند. با این حال محدوده کنتراست اولد ها چون به رنگ سیاه نزدیک می شود تمایل دارد نور را به طور کامل قطع کند. در نتیجه برخی از جزئیات تصویر در این روند از بین می رود. نتیجه آن است که رنگ های خاکستری تیره و سایه های نزدیک به آن به سادگی در بین رنگ های تیره ناپدید می شود.

میزان روشنایی

مجموعه تلویزیون های کوانتومی سامسونگ روشن تر از اولد ها هستند. آن ها به سادگی نور بیشتری را ارائه می دهند در نتیجه برای اتاق های روشن مناسب تر هستند. نیت اصطلاحی است که توسط صنعت تلویزیون اتخاذ شده است تا روشنایی و درخشندگی یک تلویزیون را نشان دهد.

زاویه دید

وقتی از اطراف به تلویزیون های کیولد نگاه می کنید ممکن است درخشش خود را از دست بدهند، رنگ ها تحریف می شوند و تکه تکه به نظر می رسند. اما تلویزیون های QLED از نظر زاویه دید نسبت به مدل های قبلی خود بهبود زیادی یافته اند. QLED یک لایه نوری اضافه به نام “Ultra Viewing Angle” را به تلویزیون اضافه کرد. در نتیجه به نظر می رسد که زاویه دید بهبود یافته است و عملکردی مانند پنل های IPS را ارائه می دهد، هرچند که هنوز هم به اندازه ی اولد زاویه دید زیادی ندارند. در نهایت یکنواختی خاکستری در کناره های صفحه نمایش وجود دارد که زیاد به چشم نمی آید و باعث آزار کاربران نمی شود. از سویی دیگر اولد ها دارای زاویه دید وسیع تری هستند و از این نظر بر تلویزیون های کیولد برتری دارند.

زمان پاسخ دهی

زمان پاسخ دهی به زمانی اشاره دارد که هر پیکسل نیاز دارد تا از یک حالت به حالت دیگر تغییر کند. هر چه زمان واکنش سریع تر باشد تصویر بخصوص در صحنه های سریع، واضح تر نمایش داده می شود. تلویزیون های دارای فناوری OLED زمان واکنش سریع تری دارند. زمان واکنش تلویزیون QLED بین 2 تا 8 میلی ثانیه متغیر است. اما این فقط تا زمانی خوب به نظر می رسد که متوجه شوید زمان پاسخ دهی تلویزیون با فناوری OLED حدود 0.1 میلی ثانیه است.

OLED و QLED : کدام یک بهتر است؟

اگر به دنبال یک تلویزیون 55 اینچی یا بزرگ تر با کیفیت بالا هستید تلویزیون اولد خریداری کنید. اما اگر چیز دیگری در ذهن خود دارید مثلا یک اندازه کوچک تر با قیمت کمتر کیولد گزینه مناسبی است. اگرچه این دو فناوری تفاوت قیمت زیادی ندارند. همانطور که دیدیم اولد کنتراست باور نکردنی را ارائه می دهد که باعث دقیق تر نشان دادن رنگ های تیره می شود. از طرف دیگر کیولد روشن ترین و پر جنب و جوش ترین رنگ ها را ارائه می دهد. تلویزیون های اولد کیفیت تصویر شگفت انگیز و زاویه دید وسیعی را به نمایش می گذارند اما کیولد نیز به خاطر داشتن رنگ های درخشان و روشن شایسته توجه شما هستند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *